Whatsapp
Randevu Al
İletişime Geç

Lazer Epilasyon Sonrası Duş ve Bakım

Lazer Epilasyon Sonrası Duş ve Bakım

Lazer epilasyon işleminden sonra bakım ve temizlik oldukça önemlidir. Bu durum hem cildin mikrop kapmaması hem de temiz olması açısından yardımcı olmaktadır. Eğer sizde lazer epilasyon işlemi sonrası nasıl bakım yapılacağını ve duş alımı konusunda bilgi sahibi olmak için “Lazer Epilasyon Sonrası Duş ve Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?” içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Böylelikle lazer epilasyon sonrası tüm bakım ve temizlik konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Sonrası Banyo Yapılır mı?

Lazer epilasyon sonrası banyo yapılabilir mi sorusu pek çok lazer epilasyon yaptıran kişinin merak ettiği soruların başında gelmektedir. Oldukça önemli olan bu durum için genel yorumumuz yapılabileceği yönündedir. Ancak banyoyu ne zaman yapacağınız önemlidir. Örneğin; lazer epilasyondan hemen sonra banyo yapmak, sıcak duş almak yanlıştır. Bunun nedeni lazer epilasyon sonrası cildin aşırı hassas ve duyarlı olmasıdır. Hassas ve duyarlı olan cilde sıcak duş veya su değerse daha da hassas olabilecek ve maalesef ki olası tahrişlere neden olabilir. Bu sebepten dolayı lazer epilasyon işleminden hemen sonra kesinlikle banyo yapmayın. Ancak normal süreçte banyo yapabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Sonrası Duş Ne Zaman Alınır?

Lazer epilasyon sonrası duş alacaksanız, kesinlikle doğru zamanı bekleyin. Böylelikle daha sağlıklı bir lazer epilasyon süreci yaşayabilirsiniz. Lazer epilasyon uygulamasından sonra duş almak için en doğru zaman işlemden 2 gün sonrasıdır. Bu sayede hem cilt artık tahriş olmaz hem de hassaslık sorunu ortadan kalkmış olur. Sizde eğer lazer epilasyon uygulamasından sonra duş almak istiyor ve cildinizin kirlerden arınmasını istiyorsanız mutlaka lazer yaptırdıktan 2 gün sonra duş alın ve pürüzsüz, tahriş olmamış bir duş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Lazer Epilasyondan Sonra Banyo Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

lazer-epilasyondan-sonra-banyo-yaparken-nelere-dikkat-etmeliyim

Lazer epilasyon sonrası banyo yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bu dönemde cildiniz daha hassas ve tedaviye duyarlı olabilir, bu yüzden özel bakım gerektirir. İşte lazer epilasyon sonrasında banyo yaparken göz önünde bulundurmanız gereken hususlar şunlardır;

 1. Ilık Su Kullanımı: Lazer epilasyon işleminden hemen sonra cildiniz hassaslaşabilir. Bu normal bir durum olsa da, banyo yaparken kesinlikle sıcak su kullanmayın. Bunun yerine ılık su kullanmaya özen gösterin. Çünkü cilt hassaslaşacağı için sıcak su ile cildin tahriş olması daha olağandır.
 2. Nazik Temizlik: Lazer epilasyondan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise, duştan sonra cildi tampon hareketlerle ve nazikçe temizlemektir. Bu sayede sürtme ya da aşındırıcı hareketleri en minimuma indirmiş olursunuz.
 3. Hafif Temizleyiciler Kullanın: Lazerden sonra banyo yaparken parfümlü, alkol içeren ya da aşındırıcı temizleyicilerden olabildiğince kaçınmalısınız. Bunun yerine cildi yatıştırabilecek ve nemlendirici özelliklere sahip hafif temizleyiciler tercih etmelisiniz.
 4. Kısa Süreli Banyolar Yapın: Uygulama sonrasında mutlaka uzun süreli ve sıcak duşlardan kaçının. Çünkü bu tür duşlar cildi normalinden daha fazla kurutabilir. Bu tür duşlar yerine kısa süreli ve ılık banyolar tercih ederek, cildin nem dengesini koruyabilirsiniz.
 5. Nazikçe Kurulama: Lazerden sonrası Banyo yaptıktan sonra, cildinizi sert bir şekilde kurulamaktan kaçının. Bu cildinizin daha çok tahriş olmasına ve kaşınmasına neden olur. Bunun yerine havluyu cildinize hafifçe dokundurarak, tampon hareketlerle kurulayın.
 6. Nemlendirici Kullanımı: Lazerden sonra banyo yapılırsa, çıktıktan sonra cildin hassas olduğu bölgelere, alkol içermeyen ve cilt tipinize uygun bir nemlendirici uygulayın. Böylelikle cildi nemlendirerek, olası tahriş sorunun önüne geçebilirsiniz.

Lazer Epilasyon Sonrası Kese Yapılabilir mi?

Lazer epilasyon sonrasında kese yapmak genellikle önerilmez. Çünkü Lazer epilasyon, cilt üzerinde oldukça yoğun bir etki yaratarak, cildi hassas ve tahrişe yatkın hale getirebilir. Bu durumda olan cilde ekstradan tahriş edecek bir işlem yapmak, cildin yorulmasına ve olası kızarıklıkların baş göstermesine neden olur. Bu sebeple kese yapmaktan olabildiğince kaçınmanız gerekir. Bunun yerine kese yapmak istiyorsanız, bir sonraki lazer epilasyon işleminize yakın bir zamanda yapmalısınız. Böylelikle tüylerinizin dökülmesini de hızlanırarak, ölü derilerden arınabilirsiniz.

Peki Lazer Epilasyon Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerden kalıcı bir şekilde kurtulmak için modern ve etkili bir yöntemdir. Ancak, bu tedavinin başarılı sonuçlar vermesi ve cildin sağlıklı kalması için, işlem sonrasında uygun bir bakım rutini uygulamak büyük önem taşır. Lazer epilasyon cildi geçici olarak hassaslaştırabilir, bu yüzden doğru cilt bakımı, tedavi sonrası iyileşme sürecini hızlandırır ve olası yan etkileri azaltır. Lazer epilasyon sonrası bakım, cildin nemlendirilmesi, korunması ve nazik bir şekilde temizlenmesini içerir, böylece cildiniz tedaviye en iyi şekilde yanıt verir ve sağlıklı bir görünüm kazanır. Bu noktada şu şekilde bir bakım rutini uygulayabilirsiniz.

Lazer Epilasyon Sonrası ilk 24-48 Saatte Bakım

lazer-epilasyon-sonrasi-ilk-24-48-saatte-bakim

Lazer Epilasyon Sonrası ilk 24-48 Saat bakım konusunda fazlasıyla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bunun şu noktalara dikkat edebilirsiniz;

 

 • Lazer epilasyon sonrasında mutlaka sıcak banyolar, saunalar, buhar odaları ve sıcak duşlar gibi cilt bariyerinin tahrişine neden olabilecek işlemlerden kaçınmamız gerekir.
 • Tüy ağartıcı veya steroid içeren kremler kullanmayın. Bu durum bir sonraki lazer epilasyon sürecinin etkinliğini etkileyebilir.
 • Lazer epilasyon sonrası sabun, krem veya kolonya ve parfüm gibi kokulu veya parfümlü ürünlerden olabildiğince kaçınmanız gerekir,
 • Lazer epilasyon sonrası kesinlikle peeling etkili ürünler kullanmayın. Bu yapıdaki ürünler cilt bariyerinin çizilerek, daha fazla tahriş olmasına neden olur,
 • Lazer epilasyon uygulamasından sonra dışarı çıkarken, yüksek faktörlü bir güneş koruma kremi kullanın. Bu hassaslaşan cildinizin daha fazla korunmasına yardımcı olur.
 • Lazer epilasyon sonrası kesinlikle tüylerinizi tıraş etmeyin. Bu bir sonraki seansta kıl köklerinin görünmesini engeller.

Lazer Epilasyon Sonrası ilk 14 Gün Bakım

Lazer epilasyondan sonraki ilk 14 günlük süreçte de cildi toparlamak adına bakımlara ağırlık vermeniz gerekir bunun için;

 • İşlem sonrasında güneşe mecbur kalmadıkca çıkmayın.(UV maruziyetini sınırlayın). Eğer çıkacaksanız da bol güneş kremi sürün.
 • Lazer epilasyondan sonra bronzlaşma etkisi yaratacak, solaryum gibi işlemlerden kaçının.
 • Kıl döngünüzü bozacağı ve sonuçları etkileyeceği için lazer epilasyon sonrası ağda, kıl koparma, cımbız gibi işlemleri kesinlikle uygulamayın,
 • Yukarıdakiyle aynı nedenle lazer epilasyon sonrası kıl dökücü kremlerin kullanımından uzak durun.
 • Lazer epilasyon sonrası cildinizi sert hava koşullarına maruz bırakmaktan uzak durun. Böylelikle cilt tabakasını oluşabilecek zararlara karşı koruyabilirsiniz. 
lazer-epilasyon-sonra-bir-sonraki-lazer-seansina-kadar-bakim

Lazer epilasyon işleminden sonra, bir sonraki seansa kadar bakım yapabilirsiniz. Böylecek cildi seansa hazır hale getirerek, olası olumsuz durumların yaşanmasını engelleyebilirsiniz. Bu noktada;

 • Yüksek faktörlü güneş koruması SPF30+ kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Güneşe maruz kalmayı olabildiğince sınırlayın ve güneş altında uzun süreler kalmayın.
 • Bir sonraki lazer epilasyon seansına hazırlanmak için cildinizi olabildiğince nemli hale getirerek, yumaşamasını sağlayın.

Lazer Epilasyon Sonrası Cildinizi Nasıl Yatıştırmalısınız?

Lazer epilasyon sonrasında cildinizi yatıştırmak için dikkatli ve hassas bir bakım rutini uygulamak önemlidir. Lazer epilasyon tedavisi, cilt üzerinde yoğun bir etki yaratabilir ve bazen cildi hassaslaştırabilir. Bunun için soğuk kompres uygulaması uygulayabilir ve epilasyon sonrası meydana gelen kızarıklıkları dindirebilirsiniz.

Bunun yanında epilasyon yapılan bölgeleri olabildiğince nemlendirmelisiniz. Bu tarzda nemlendirme özelliği taşıyan kremler, cildin toparlanma sürecini hızlandırır. Böylece diğer seansta lazer işleminde daha iyi sonuçlar elde etmiş olursunuz.

Son olarak güneşten korunmak için yüksek koruma özelliğine sahip, güneş kremlerini sürmeyi ihmal etmeyin. Bu cildinizin güneşin olumsuz etkilerine maruz kalmasını engelleyerek, daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Kızılay’da lazer epilasyon için siz de güvenilir ve sağlıklı bir şekilde, pürüzsüz bir görünüme sahip olmak istiyorsanız hemen  Esmerlife polikliniği ziyaret edebilirsiniz. Böylelikle mükemmel ve kusursuz bir pürüssüzlüğe merhaba diyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Lazer epilasyon sonrasında cilt bakımına ne zaman başlanacağı tedavinin yoğunluğuna ve bireysel cilt tepkilerine göre değişebilir. Ancak, genel olarak 2 gün sonra cilt bakımına başlamanız daha faydalı olacaktır.

Lazer epilasyondan sonra hafif Nemlendiriciler, Aloe Vera İçeren Ürünler, Hidrokortizon Kremler ve Güneş Koruyucu Kremler kullanabilirsiniz. Bu ürünler cildinizin daha fazla rahatlamasına yardımcı olur.

Epilasyon sonrası peeling yapmanın zamanlaması, epilasyonun türüne ve cildin hassasiyetine bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak peeling yapmadan önce 1 hafta beklenmesi gerekir. 

Lazer epilasyon 1 seans sonrası duş alınabilir Fakat bunun için işlemin üzerinden  1-2 gün geçmesi beklenmelidir. Böylece cilt tahriş olmamış olur.

Randevu Al

Esmerlife Polikliniğine Hoşgeldiniz

Ücretsiz danışmanlık için asistanlarımızla iletişime geçmek için aşağıdaki WhatsApp linkine tıklayın!

  (0)Seçilen Hizmet