Whatsapp
Randevu Al
İletişime Geç

Lazer Epilasyona Kaç Yaşında Başlanılmalı?

Lazer Epilasyona Kaç Yaşında Başlanılmalı?

Lazer epilasyon oldukça dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreçte kişi pek çok detaya dikkat edilmesi gerekir. Bunların başında da lazer epilasyon işleminin yapılması gereken yaş aralığı gelmektedir. Bu konuda pek çoğumuzun aklına, “kaç yaşında lazer epilasyon yapılır?”  “en ideal lazer epilasyon yaşı nedir?” gibi sorular gelmektedir. Hazırlamış olduğumuz “Lazer Epilasyona Kaç Yaşında Başlanılmalı?” adlı içeriğimiz de aklınıza takılan tüm bu sorulara cevap bulabileceksiniz. Şimdiden hepinize keyifli okumalar ve iyi günler dileriz.

Lazer Epilasyon Kaç Yaşında Yapılmalı?

Lazer epilasyonda en merak edilen soruların başında gelen “lazer epilasyon yaş sınırı nedir? sorusu teorik açıdan çok önemsiz gibi görünse de, hem bireysel cilt özellikleri nedeniyle hem de hormonal gelişim açısından oldukça önem taşımaktadır. Bunun en büyük temel nedeni kişinin vücudunda meydana gelen ergenliğe bağlı hormonal değişimlerdir. Bahsi geçen bu hormonal değişimler sonucunda, ergenliğe girmiş bir bireyde meydana gelen değişikliklerle, henüz ergenliğe girmemiş bireyin değişimleri bir değildir. Bu nedenle lazer epilasyon yaptırırken yaş faktörüne kesinlikle dikkat edilmesi gerekir. 

 

Bu konuda kesin bir yaş aralığı vermek çok doğru olmasa da, genellikle lazer epilasyona başlama yaşı 18 yaş ve üzeridir diyebiliriz. Tabii bu yaş aralığı kişinin ergenliğe girme yaşı, biyolojik gelişimini tamamlama yaşı gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle lazer epilasyona başlamadan önce kişi mutlaka ergenliğe girdiğinden emin olmalı ve bu doğrultuda lazer epilasyon uygulamasına başlamalıdır.

Lazer Epilasyon İçin En İyi Yaş Aralıkları Nedir?

Lazer epilasyon uygulaması için pek çok yaş aralığı mevcuttur. Fakat genel kabul gören 3 yaş aralığı mevcuttur. Bunlar; Ergenlik dönemi, Menopoz sonrası ve orta yaş olarak adlandırılmaktadır. Bu yaş gruplarının lazer epilasyona gösterdiği etkilerden bahsetmek gerekirse şu şekilde açıklayabiliriz;

  • Ergenlik Döneminde Lazer Epilasyon

Ergenlik döneminde lazer epilasyon yaptırmak, önermediğimiz ve doğru olmayan bir durumdur. Çünkü ergenlik durumunda ki bireyin hormonları henüz gelişimini tamamlamadığından, lazer epilasyondan olumlu sonuçlar alması imkansızdır. Olası alınan sonuçlar ise kalıcı olmamaktadır. Bu sebeple kesinlikle ergenlik döneminden sonra lazer epilasyon yaptırılmalıdır.

  • Menopoz Sonrası Lazer Epilasyon

Menopoz sonrası dönemde lazer epilasyon, özellikle hormonal değişikliklerle ilişkili artan yüz ve vücut tüylenmesi ile başa çıkmak için etkili bir çözüm sunabilir. Bu noktada menopoz sonrasında çok geç kalmadan lazer işlemine başvurmalıdır. Böylelikle daha kalıcı ve pürüzsüz bir görünüm elde edilmiş olunur.


  • Orta Yaş İçin Lazer Epilasyon İşlemi

Orta yaştaki genç bireyler için lazer epilasyon etkili ve kalıcı bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde, orta yaştaki genç bireyler aktif kıl foliküllerinde kalıcı bir şekilde kurtulmuş olunur. Çünkü hem cilt yapısı,  hem kıl yapısı hem de hormonsal gelişimini tamamlamış olur.  Böylelikle lazer epilasyondan istediği sonucu elde etmiş olurlar.

Lazer Epilasyon Yaş Sınırı Neden Önemlidir?

Lazer epilasyonda yaş sınırı oldukça önem taşıyan bir konudur bunun temel nedeni, kişinin cilt gelişimini tamamlamamış olması olarak gösterilebilir. Çünkü genç bireylerde cilt gelişimi henüz tamamlanmadığı için olası tahrişlerin ve kızarıklıkların oluşmasına neden olur. Bunun yanında cilt tabakası ince olduğundan acı toleransı eşiği de oldukça düşük olur. Bu durum kişinin daha fazla acı ve ağrı hissetmesine neden olur. Ayrıca kişi hormonal gelişimini de tamamlanmadığından uzun vadede kalıcı sonuçlar elde etmesi fazlasıyla imkansızdır. Bu nedenle birey yeterli bir hormon seviyesine ulaşmadan lazer epilasyon yapması doğru değildir. 

Ergenlik Öncesi Lazer Epilasyon Yaptırmanın Zararları Nelerdir?

Ergenlik öncesi dönemde lazer epilasyon yaptırmanın birçok yönden eksileri bulunmaktadır. Bu eksiler kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle aşağıda sıralamış olduğumuz zararlar, kişinin cilt yapısına hormonal etkilerine göre değişkenlik göstermektedir. İşte lazer epilasyon uygulamasının olası zararları;

 

  • Hormonal Gelişime Etki: Ergenlik öncesi dönemde vücut gelişimini tamamen tamamlanmadığından ve  hormonal dengeler sürekli değiştiği için bu dönemde yapılan lazer epilasyon uygulaması, henüz tam olarak olgunlaşmamış kıl folikülleri üzerinde beklenmedik etkilere neden olabilir. Bu sebepten dolayı kıl folikülleri yeterli gelişime sahip olmadıkça lazer uygulaması yapılmamalıdır.

 

  • Etkinlik Azlığı: Ergenlik öncesi dönemde kıl folikülleri tam olarak gelişmediğinden dolayı, lazer epilasyonun etkinliği oldukça sınırlı olabilir. Bu noktada tedavinin gereğinden fazla tekrarlanmasına ve beklenen sonuçların alınamamasına yol açabilir. Bu yüzden dolayı kişi hormonal gelişimini tamamladıktan sonra lazer epilasyon yaptırmalıdır.

 

  • Uzun Vadeli Etkilerin Belirsizliği: Ergenlik öncesi dönemde yapılan lazer epilasyonun uzun vadeli etkileri tam olarak bilinmemektedir. Bu durum ileride meydana gelebilecek olan cilt sağlığı üzerinde beklenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden dolayı da oldukça dikkat edilmesi gerekir.

 

  • Psikolojik Etkiler: Ergenlik öncesi dönemde yapılan epilasyon işlemi, kişiyi psikolojik açıdan fazlasıyla etkileyebilir. Bunun nedeni kıl köklerinin tamamen olgunlaşmamasından kaynaklı, istenilen sonuçların elde edilememesi olarak adlandırılabilir. İstenilen sonuçları elde etmemiş olan bireyler, psikolojik açıdan olumsuz etkilenebilir. 

 

  • Ciltte Meydana Gelebilen Olası Durumlar: Genç bireylerin ciltler daha hassas olmaktadır. Bu nedenle ergenliğini tamamlamamış kişiler lazer epilasyondan kaynaklı  kızarıklık, tahriş, pigment değişiklikleri gibi durumlara karşı daha duyarlı olabilirler.

Merak edilen soruların başında gelen ‘Lazer epilasyona kaç yaşında başlanmalı?’ yazımızın sonuna geldik. Lazer epilasyon hizmetinde uzmanlarımızın önerilerini keşfedin ve size uygun çözümlerle tanışmak için bize ulaşın!

Sıkça Sorulan Sorular

13 yaşında lazer epilasyon yaptırmak çok doğru bir fikir olarak görülmemektedir. Bunun temel nedeni kişilerin 13 yaşında henüz ergenliğe girmemesi ve fizyolojik açıdan hormonlarının bu işlem için henüz hazır olmamasıdır. Bu nedenden dolayı 13 yaşından sonra lazer epilasyon uygulamasının yaptırılması, daha makul karşılanmaktadır.

“14 yaşında lazer epilasyon yapılır mı?”  sorusuna verilecek cevap kişiden kişiye değişiklik gösteren bir cevap olmakla beraber, kişinin hormonal gelişimini tamamlamasıyla da ilgilidir. Bu nedenle kişi 13 yaşında ergenliğe girdiyse lazer epilasyon yaptırabilir. Ancak bize göre biraz daha beklemesinde yarar vardır. 

15 yaşında lazer epilasyon yaptırılması genellikle %80 oranında güvenli gözükse de, %20 oranında halen yaptırılmaması gereken bir yaş aralığıdır. Çünkü bu dönemde bazı kız ve erkekler halen ergenlik dönemine girmemiş olmaktadır. Bu sebepten dolayı da lazer epilasyon yaptırmak uygun olmayabilir.

16 yaşında kısmende olsa lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir. Çünkü çoğu birey hormonal gelişiminin büyük ve önemli bir kısmını tamamlamış olur. Bu sebeple lazer epilasyon yaptırılabilir. Ancak kesin bir bilgi edinmek için uzmanlarımız ile iletişime geçmenizi öneririz.

17 yaşında ister kız olsun, ister erkek lazer epilasyon uygulaması yaptırabilir. Çünkü vücudu artık lazer epilasyona elverişli duruma gelmiştir.  Bu sebeple 17 yaşında iseniz, lazer epilasyon yaptırabilirsiniz. Eğer 17 yaşında iseniz ve lazer epilasyon yaptırmak istiyorsanız, uzmanlarımız ile ön bir görüşme yapmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle vücudunuzun lazere elverişli olup, olmadığı hakkında kesin bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

18 yaş altındaki bireyler için lazer epilasyonu çok fazla önermemekteyiz. Bunun temel nedeni de bireyin henüz hormonal açıdan vücudunun elverişli olmamasıdır. Lazer epilasyon işlemi büyük ölçüde hormonlar ile ilişkili olduğu için hormonal gelişim göz önünde tutularak, uygulama yapılmalıdır.

Lazer epilasyon için belirli bir “en erken yaş” sınırı tıbben kesin olarak belirlenmemekle beraber, en erken yaş sınırı çoğu uzman tarafından 18 yaş olarak belirlenmiştir. Ancak “Lazer epilasyon en erken kaç yaşında yapılır?” sorusu hakkında kesin bir kanıya varmak istiyorsanız, lazer epilasyon merkezimiz ile iletişime geçmenizi öneririz.

Randevu Al

Esmerlife Polikliniğine Hoşgeldiniz

Ücretsiz danışmanlık için asistanlarımızla iletişime geçmek için aşağıdaki WhatsApp linkine tıklayın!

    (0)Seçilen Hizmet